Ohlédnutí za Dětským POPADEm

Trojkový pohádkový POPAD 2018

31031780-1797799796907334-1243646844-o-9h4bq
ZlatovláskaAutor: archiv přehlídky – J. Netrestová

Pohádkový POPAD 2018 – tedy Pražská oblastní přehlídka amatérského divadla, tentokrát s orientací na dětského diváka a s možností postupu na rakovnickou Popelku – proběhl v termínu 28. – 29. 4. 2018 v radotínské Koruně ve znamení magického čísla tři.

Tři soubory sehrály tři představení (jedno bohužel odpadlo pro nemoc), v porotě zasedli tři lektoři (Eva Kodešová, Jaroslav Kodeš a Petra Richter Kohutová) a konala se trojí debata o viděném.

Divadlo Akorát Praha představilo v sobotu pohádku o Zlatovlásce; verzi podle K.J. Erbena z pera Jana Krčmy a v režii Pavla Klečky, postavenou jako divadlo na divadle a hranou s příjemným nadhledem. Chytře vymyšlená scéna (kniha v „nadživotní“ velikosti, obracením stránek se měnilo prostředí od zámku přes les po chalupu), vtipné posuny děje (přes postavu „kazidivy“, jež nebyla obsazena do role princezny, a tak škodí, kde může), změny ala „z nouze ctnost“ (místo pomáhajících krkavců kuřata) a zcizující a parodické prvky (bruneta v roli Zlatovlásky) skýtaly možnost se bavit nejen dětem, ale i dospělým. Navíc soubor je poučený a má příjemný smysl pro míru a důslednost (když interakce s dětmi, tak maximálně jednou – ve výstupu s mravenečky, v nichž ale také účinkují všichni herci včetně krále Kruťase; když příšerná píseň, tak třikrát – potřetí zparodovaná atd.)

Hrátky s čertem Jana Drdy přivezl Bechyňský divadelní spolek Lužnice – a nabídl jejich poctivé převyprávění; režisér a zároveň charismatický představitel Martina Kabáta Jaroslav Mrzena netají okouzlení televizním filmem z roku 1956, navíc inscenaci nastudoval ve dvou verzích (pro Otáčivé hlediště v Týně nad Vltavou a pro divadelní sály). Fortelná scéna z malovaných panelů by nepochybně fungovala lépe na větším jevišti, než jaké nabízí radotínská Koruna (zprvu vtipně řešené přestavby se, také kvůli zvolené hudbě, rychle stávají stereotypními), ocenění hodná byla některá „kouzla“ (např. rozdvojení Lucia či Záhořovo lože) i fakt, že role jsou dobře typově obsazené (až na jednu výjimku) a účinkující spolu dobře fungují a sami se jevištním děním baví.

Bajky a nebajky domácího DS Gaudium byly v neděli odpoledne vítaným zpestřením – vtipná dvacetiminutovka postavená na hravém ztvárnění poezie Jiřího Žáčka fungovala nejlépe tam, kde tři interpreti (plus jedna režisérská nápovědka čili Vlasta Pilařová) nalezli vztah k textu skrze vztahy mezi svými postavami a svými danostmi (heslo: brontosaurus). Porota se nakonec rozhodla vzdát práva doporučení na rakovnickou Popelku (byť byla všechna tři představení příjemná, zázrak se nekonal), ale udělila následující ocenění:

Diplomy:

  • Radek Vyvadil – za herecký výkon v roli Jiříka v představení Zlatovláska,
  • Adéla Červenková – za dramaturgii představení Zlatovláska,
  • Jaroslav Mrzena – za herecký výkon v roli Martina Kabáta v inscenaci Hrátky s čertem,
  • Lenka Morkesová – za herecký výkon v roli Káči v inscenaci Hrátky s čertem,
  • kolektiv DS Gaudium – za zpracování poezie Jiřího Žáčka Bajky a nebajky.

Čestná uznání:

  • Adéla Červenková – za herecký výkon v představení Zlatovláska,
  • Jiří Beneš – za herecký výkon v roli Solferna v inscenaci Hrátky s čertem,
  • Petr Halama – za herecký výkon v roli loupežníka Sarkafarky v inscenaci Hrátky s čertem.

Autorkou přiložených fotografií je Jindřiška Netrestová.

Zlatovláska: Radek Vyvadil v roli Jiříka, Jan Krčma v roli krále, Hrátky s čertem: Jaroslav Mrzena v roli Martina Kabáta, Jakub Mikula v roli Anděla, Bajky a nebajky: Zuzana Breburdová, Hanka Řehořová a Vladimír Kydlíček.

Autor: Petra Richter Kohutová

Přílohy:

31072625-1797799800240667-394079017-o-auz9d 31374148-1797799803574000-552838728-o-jvrot
Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality a jeho autorem je Vlasta. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.